Selin Atak-Ataklar A.Ş. Genel Koordinatörü

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İthalat ihracat dış ticaret bölümü mezunu olarak söyleyebilirim ki, uluslararası nakliye, depo, antrepo, teslimat, muhasebe tüm süreçlerin birebir içinde olunca anlıyorsunuz ki hiçbir şey okulda öğretilenler gibi değil, teoriyle gerçek iş hayatı birbirinden oldukça farklı.

2000 yılından bu yana hem Ataklar A.Ş. firmasında hem de Atak ailesinin bir üyesi olarak elimden geldiğince çalışıyorum. Hiçbir iş tecrübem yokken her gün başka bir şey öğrendiğimin farkına varmak beni daha çok başarıya doğru itiyordu. Ancak üçüzlerimin doğması nedeniyle 2 yıl işten ayrı kaldım. Sonra bir bakmışım tekrar iş hayatının içindeyim, çalışmayı seviyorum ve iş hayatından uzak kalamıyorum.

Uluslararası Taşımacılık: KARAYOLU TAŞIMACILIÐI

Şirketimiz 10 araçtan oluşan tır filosuyla İstanbul’un Şişhane semtinde taşımacılık sektörüne adım atarak, zamanla kapasitesini genişletip verdiği sınırsız hizmetle bu rekabetin içindeki varlığını hissettirmiştir. Karayolunda İTALYA hattının en önemli ismi olma özelliğiyle hizmet veren şirketimiz parkuruna YUNANİSTAN ve BALKAN ÜLKELERİNİ de ekleyerek taşımacılık sektörünün büyük bir bölümüne imzasını atmıştır. Firmamız donanımlı tır filosunu artan talepler doğrultusunda günden güne genişletip, 300 tıra (Özmal) ulaştırarak uluslararası nakliyede tercih edilen bir şirket olmuştur.

Çalıştığımız hatlardaki rakipsiz hizmet, cazip fiyat, komple ve parsiyal taşımacılık avantajlarıyla en uygun şartları sunmaktayız.

Ataklar A.Ş. nin gelişimi nasıl bir süreç izledi?

10 araçla uluslararası nakliye sektörüne başlayan Ataklar A.Ş. daha sonraları İtalya, Yunanistan, balkan ülkelerine doğru yayılan büyük bir uluslararası nakliye şirketi haline gelmeye başladı. Tabi şirket sahibi Şükrü Atak bir ticaret adamıydı.

Nakliyeden kazandıklarını; emlak, arsa alım satım, gayrimenkul yatırım işlerinde de değerlendiriyordu.

Biz doğruluğu, dürüstlüğü ve kaliteyi misyon edindik. Ataklar olarak bizler o dönemde kendi şoförlerimiz, kendi tırlarımız, yurtdışında çeşitli ülkelerde kendi şubelerimizle misyonumuza uygun bir şekilde kaliteli hizmet verdik. Bu da ATAKLAR A.Ş.’nin uluslararası nakliye konusunda lider bir firma olmasını sağladı.

Gelişim sürecinin en büyük göstergesi de Avrupa’nın en büyük lojistik deposu ve çatalca iş merkezi inşaatlarının başlamasıdır.

Bir dönem nakliye depo lojistik alanlarında doğru dürüst tırı, şoförü olmayan, herhangi bir sorumluluğu olmayan firmalar uluslararası nakliye şirketi olduğunu söyleyerek kalitesiz hizmetler veriyordu. Elbette ki bu söylediğim tüm nakliyeciler için geçerli değil. Etrafımızda kalitesizlik bu kadar çokken biz o dönemde doğruluk, dürüstlük ve kaliteyi misyon edindik. Ataklar olarak bizler o dönemde kendi şoförlerimiz, kendi tırlarımız, yurtdışında çeşitli yerlerde kendi şubelerimizle misyonumuza uygun bir şekilde kaliteli hizmet verdik.

Büyük bir proje yaptığınızı belirtmiştiniz. Bahseder misiniz?

Tekrar iş hayatına geri döndüğümde lojistik depoların projelerinin çizilmesi konusunda çok tecrübeli olduğunu düşündüğümüz bir ekiple tanıştım, proje toplantıları, belediye ve yasal prosedürlerin uygulama ve takibi aşamalarında oldukça yoğun bir çalışma içerisine girdim. 130 dönüm üzerine 185 bin metrekarelik kapalı alan olmak üzere Avrupa’nın en büyük lojistik deposu böylece ortaya çıkmış oldu.

Avrupa’nın en büyük depo lojistik alanını yaptığınızı belirttiniz. Bu proje ne zaman başladı?

Biz 2013 yılı, Mart ayında bu projeyi hayata geçirmenin ilk adımlarını atmaya başladık. Ataklar olarak 185.000 m2’lik hali hazırda şantiye sürecimiz devam ediyor. Tabi bu süreci etkileyen ülke ekonomisi, taşeron firma sorunları, Fetö kalkışması, dövizin aşırı uçlarda seyrediyor olması ister istemez bizim de hızımızı etkiledi, ancak çok kısa bir süre içinde projeyi bitirmiş olacağız. Oldukça talep alıyoruz kiralamalar başladı bile.

Depo Lojsitik anlamında bu projeyi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Aslında biz bu projeye başlamadan önce birçok uzman kişiyle oturup toplantılar, beyin fırtınaları yaptık. Alanında tecrübe sahibi kişilerden danışmanlık desteği aldık. Daha önce bu tarzda depo projeleri oluşturmuş ve hayata geçirmiş tecrübeli bir ekiple çalıştık. “Hedef kitlemiz neden bizi tercih etmeli” sorusunu masaya yatırdık ve buna göre bir proje ortaya koyduk. Tabi ki her şey ihtiyaçlara dayalıydı. İhtiyaçları doğru bir şekilde gözlemledik ve masaya yatırdık. Aks aralıkları, deponun yüksekliğinin önemi, kullanılan demir, beton kalitesi, işinin uzmanı doğru firmalarla çalışabilmek vb. birçok şeyi dikkatle inceledik. Hatta burada kullanılan betonun reçetesi özel olarak uzmanlarımız tarafından hazırlandı.

Ciddi ihalelerle işe giriştik. Biz her daim alanında uzman olan kişilerle iş yapmak istedik. Örneğin olay hafriyatsa bu alanda işinde gerçekten uzman olan firmalarla çalıştık. Bunun gibi her aşamada en ince detayına kadar uzmanlarla yol aldık. Öncesinde referanslarını inceledik, aradık sorduk, hatta yaptıkları işleri yerlerinde gidip gördük. Emin olduktan sonra çalışmaya başladık.

Bu projeyi diğer alanlardan ayıran sebebi sormuştunuz. Biz az önce belirttiğimiz çalışmaların neticesinde; alanımızın stratejik konumu, emsaline rastlanmayacak yüksekliği, aks aralıkları kapalı alan büyüklüklerinin önemini en başta söyleyebilirim.

Üçüzleri olan bir anne olarak sürekli inşaatının içindesiniz. Çocuklarınıza nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?

Elbette ki bu kadar yoğun bir zaman diliminde çocuklara zaman ayırmak oldukça güç… Fakat ben de çalışan bir anne ve babanın yetiştirdiği biri olarak kızlarımın içinde bulunduğu durumu duygularını anlayabildiğimi düşünüyorum. Üstelik erkek egemenliğindeki inşaat sektöründe çalışınca her şey biraz daha farklı ve zor olabiliyor. Tabi şöyle bir durum da var çocuklara zaman ayırmak demek ille de onlarla her an yüz yüze olmak demek değil bence. Asıl önemli olan çocuklarla kaliteli vakit geçirmek, onları gerçekten dinleyip gözlemleyerek onlara destek olabilmek diye düşünüyorum. Bence biz bunu kızlarımla gerçekten çok iyi bir şekilde başarabiliyoruz. Onların bana ihtiyacı olduğu kadar benim de onlara ihtiyacım var. Aslında onlar da bu inşaatın içinde büyüdükleri için, her şeyi gözlemleyebiliyorlar, örnek alıyorlar. Dolayısıyla şu an 10 yaşlarında olan kız çocuklarım mimar, mühendis, vb. inşaatın içindeki alanlara yakın olduklarından o meslekleri yapmak istediklerini söylüyorlar. İçinde bulundukları ortamdan çok etkilendiklerini hayallerini bu yönde kurduklarına şahit oluyorum. Burada anne ve babasının bu çalışmaların içinde olduğunu, işini çok severek yaptığını görmek onlar için de gelecekleriyle ilgili şimdiden bir vizyon yaratmış oluyor.

Ataklar olarak 185.000 m2 lik bu projeyi bitirdiğimizde o zaman işte çocuklarımla ayrı projelerim olacak. Daha güçlü, daha ayakları yere sağlam basan bir anne olmamı sağlayan benim çocuklarımdır. Onlar da bu şantiyeyle ilgili heyecanımı mutluluğumu benimle beraber paylaşıyorlar ve bana destek oluyorlar. Ama az kaldı biraz daha sabretsinler...

Ülkemizde inşaat sektörü kadınların en uzak olduğu sektörlerden biri… Biz sizi bu sektörde çok heyecanlı, atak ve enerjik görüyoruz. Bunu neye borçlusunuz?

Çalışmayı çok seviyorum. Başladığım bir işi bugüne kadar asla bitirmeden kenara çekilmedim. Tabii ki birçok zorlukla sıkıntıyla bu sektörün içinden gelmeyen biri olarak çok mücadele ettim ve etmeye de devam ediyorum. Fakat bu zorluklar beni daha hırslı azimli hale getiriyor. Bir de insanların isim ve soy isimlerinin vermiş olduğu enerjiler olduğu söyleniyor, demek ki ben de Atak soyadından güç alıyorum.

Aslına bakarsanız bu proje bu inşaat benim çocuğum gibi. En başından bu yana Her aşamasında yer aldım, gerek ailem, gerek çalışma arkadaşlarım gerek çalıştığımız firmaların destekleriyle bu günlere gelebildik. Bu iş ekip işi… Bu yüzden benim için özellikle bu proje çok önemli.

Ataklar Lojistik’in sahibi ve kayınpederiniz olan Şükrü Atak’ın size desteğinin olduğunu biliyoruz. Siz hem bir gelin olarak, hem de aynı şirkette çalışan biri olarak kendisi hakkında ne söylemek istersiniz.

Şükrü Atak’ın ileri görüşlülüğü onun çok doğru kararlar vermesini sağladı. Bana aktardığı hayat tecrübeleriyle anlattığı her şeyi beraber yürüttük. O doğru yatırımlar yaparken bizler de devamını getirdik. Çok zor süreçlerden geçerek bu zamanlara geldiği için her şeyi ince eleyip sık dokuyan yapısı ön plana çıkıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Hayat insanı eğitim aldığından çok daha farklı yerlere götürebiliyor. Bence önemli olan doğruluğu dürüstlüğü elden bırakmadan, belirlediğimiz hedeften şaşmamaktır. Benim de şu anki ilk hedefim şantiyelerimi bitirmek. Daha sonra da Allah’ın izniyle kızlarımla daha güzel projelerde yer almak…

Bir kadın olarak, bu şantiyede, bu projenin içinde olmaktan gurur duyuyorum. Dediğim gibi bu proje benim çocuğum gibi. Baktım besledim büyüttüm. Şükrü Atak bana bundan daha güzel bir hediye veremezdi sanırım.

Avrupa’nın en büyük depo lojistik alanı

Mülk Pazari Gayrimenkul Dergisi Şubat-Mart 2018 Röportajlar

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Nizameddin Aşa -Emlak Kom. Odası Başkanı

Detay

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl Alınır?

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl

Ahmet Çelik-Livane Gayrimenkul Yön. Kur. Başkanı

Detay

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak-Ataklar A.Ş. Genel Koordinatörü

Detay

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

Yasin Kartoğlu-Başakşehir Belediye Başkanı

Detay