Abdullah Teber-Sanayici

Sanayi ile birlikte yaşamalıyız

Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi önceki başkanı Rosti Tebplast’ın Onursal Başkanı olan Abdullah Teber, başarılı bir iş adamı ve renkli bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor.  Bizleri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tebplast’ta ağırlayan İTO başkan adayı Teber’le sıcak sohbetimizi sayfamıza taşıdık.

Büyüme rakamları açıklanıyor, Türkiye dünyanın ilk 20 ekonomisine giriyor denilmekte ve çok iyiye gidiyoruz ifadeleri kullanılıyor. Bir sanayici olarak ülke ekonomisini değerlendirir misiniz?

Bilen bilmeyen herkesin bir sözü var. Sanayileştik diyoruz ama zengin bir ülke olabildik mi diye sorarsanız, ben “Hayır” kanaatindeyim. Sanayileşmek denince, refah seviyemiz arttı, zengin olduk anlamına gelmiyor. Üzgünüm ama öyle...

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne geçen yıllarda dünyanın sözde 17’nci ekonomisi olduk. 1973’ten beri iş hayatının içindeyim. 80 milyonun da üstünde olan ülkemizde evet Türkiye büyüdü, sanayileşti, gelişti, insanların yaşam süresiuzadı, okuryazar oldu, gelir ve harcaması arttı ama ne yazık ki bir türlü borçlarımızdan kurtulup, zenginleşemedik. Bakın çevrenize borçsuz kimse var mı?

Siz “Yeşil Ekonomi” ödülü alan bir sanayici olarak bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

Yeşil çevre bizim için çok önemli, bu konuda taviz vermemiz mümkün değil. Olay sadece var olanı korumak üzere olmamalı, bu anlamda daha fazla şey yapmalı ve bu konuda yeni alanlar açmalı. Yeşilin yanındayız, yeşil olmadan hayat çölden ibarettir, nefes almamızı sağlayan yeşile çevreye önem vermek onu korumak, gelecek nesillerimize bu yeşili sanayi ile birlikte teslim etmek boynumuzun borcudur.

Sanayicinin durumu nasıl görünüyor?

Türk sanayicisinin işi, her zaman çok zor. Geçmişe baktığımızda Türk sanayisi 1950’lerden sonra büyük bir gelişme büyük bir çabanın içerisine girmiştir. Özellikle bizim jenerasyon gerçekten sıkıntı yaşadı. Dilerim bizden sonraki kuşaklar daha özgür ve ferah zamanlar yaşar. Biz her anlamda sıkıntı yaşıyoruz, yaşamaya da devam ediyoruz.

Özellikle hangi alanlarda sıkıntı yaşıyorsunuz?

Ülkemizde siyaset ve sanayici doğru noktalarda birlikte yürüyemedi. Cumhuriyet tarihinden beri siyaset, sanayiciyi hep ikinci planda gördü. Özellikle bunu hep belirttim. Gerçekten gidin siyasal bilimcilere gidip sorun bu konuyu. Bu olay basit bir şeymiş gibi oturur sizi ikna ederler. Sadece sanayiye bakmayın tarıma da bakın. Bi kere biz tarım ülkesi miyiz, sanayi ülkesi miyiz? Henüz bunu bile bilmiyoruz. Bu konularla ilgili politikalarımız belli değil. Ben iddia ediyorum sanayici bir insan, belki ilk zamanlarda değil ama sanayici olduktan sonra vatan aşkıyla sanayiciliği büyür. Mesela biz alanımızda dünyanın en büyük şirketlerinden birinin parçasıyız, yani ortağıyız. 2023 yılına kadar hedeflerimiz var. Kendi alanımızın dışına çıkmadan büyümeyi hedefliyoruz. Çünkü biz kendi alanımızda uzmanlaştık. Kendi alanımızda Avrupa ülkeleriyle rekabet ediyoruz.

Sanayi sektöründe maalesef birlik beraberlik ve dayanışma yok. Türkiye’de bu birlik ve beraberliklerin olabilmesi için arkanızda mutlaka devlet olmalı. Hükümetimiz son 5 yıl içinde bir takım yasalarla organize sanayi ile ilgili bir takım çalışmalar yaptı. Fakat ne yazık ki bu çalışmalarda eskiye dönük çalışmaları yapılmadığından dolayı büyük sıkıntılar var.

"Sanayi sektöründe maalesef birlik beraberlik ve dayanışma yok."

Sanayi ile ilgili sıkıntıları aşmak için neler gerekli?

Bu konuda oda ve borsalara büyük iş düşüyor. Sanayi odası, ticaret odası bunları anlatmak için var. Bu odaların yönetimleri üyelerin sorunları ile ilgilenmeli. Onların başı ne ile dertli ise o konuyla ilgilenmeli. Komiteler oluşturmalı, sorunları çözmeli. Teknik veya sosyal olarak yapılması gerekenler ne ise o potansiyeli kullanarak katma değer yaratmalı. Üyelerini iyi dinlemeli.

Sanayi bölgelerinin alt yapısını çok iyi yapacaksınız, olmaması gereken sanayiyi oraya sokmayacaksınız. Sanayileri guruplara ayırmalısınız kendi içerisinde. Sanayiniz nerede olursa olsun bir gün etrafında konutlar olacak. Önceden sanayinin yeri ile konutların yerini çok iyi belirlemek gerekiyor. Sanayi ile insanları birlikte yaşatmalısınız. Kentin içinde de sanayi olur. Yeter ki yeşil olsun, çevreye dikkat etsin. Öyle organize sanayi bölgeleri olmalı ki insanlar işine yürüyerek gitmeli. Şehrin ortasında olmalı. Devlet sanayicinin büyümesi ilerlemesi için kolaylıklar getirmeli.

Çağ, teknoloji çağı… Çevresel sürdürülebilirliği esas olan teknolojiler, insan yaşamını değiştirecek olan makinalar, nano teknolojiler, ağ teknolojileri ve bioteknolojinin etkili olacağı bir sürece girdik...

Gelişmiş ülkelerle kıyasladığınızda Türkiye şu an nerede?

Ülkemizde zengin ülkelerin arasına henüz giremedi. Bakın çağ, teknoloji çağı… En çok ta yakın zaman dilimi içerisinde çevresel sürdürülebilirliği esas olan teknolojiler, insanların yaşamını değiştirecek olan makinalar, nano teknolojilerin, ağ teknolojilerinin veya bioteknolojinin etkili olacağı bir sürece giriyor olacağız. Ancak ülke olarak hala bilimde, ilimde, teknolojide bir şey yapamıyoruz. Eğer bunda söz sahibi olursak zengin de olabiliriz. Fakat görünen şu ki biz tüm bu gelişmelerden çok çok uzağız.

Sanayileşmek, refah seviyesinin artması ve zengin olmak değildir.

Ama öte yandan da bugün Türkiye’de şu an durulmasına rağmen bir süredir en hareketli sektör inşaat sektörü gibi duruyor. Bu konuda ne dersiniz?

Evet maalesef benim de üzerinde durduğum hassas bir konu bu. İnşaat sektörüne bağlı bir yığın kalem var fakat önemli değil. Siz üretime, sanayiye dayalı ekonomi modelini seçmiştiniz, başka da şansınız yoktu zaten. Ama bu konuda hiçbir yatırımınız yok, desteğiniz de yok! Bütün paranızı, bütün gücünüzü inşaata harcıyorsunuz, onlara yardım ediyorsunuz. Bu şekilde bir yere varabileceğimizi düşünüyor musunuz?

Kısacası başka sektörlere ağırlık vermeleri gerektiğini onlar da biliyor. Özellikle üretime, sanayiye mutlaka destek verilmeli.

Ülkemizde siyaset ve sanayici doğru noktalarda birlikte yürüyemedi.

Mülk Pazari Gayrimenkul Dergisi Şubat-Mart 2018 Röportajlar

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Nizameddin Aşa -Emlak Kom. Odası Başkanı

Detay

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl Alınır?

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl

Ahmet Çelik-Livane Gayrimenkul Yön. Kur. Başkanı

Detay

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak-Ataklar A.Ş. Genel Koordinatörü

Detay

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

Yasin Kartoğlu-Başakşehir Belediye Başkanı

Detay