Yasin Kartoğlu-Başakşehir Belediye Başkanı

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

Hedefimiz; ”hayatı kolaylaştırmak” ve “insanlarımızı mutlu etmektir.”

Sayın Başkanım, öncelikle yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun. Birçok belediye başkanlıklarında değişiklik yaşanmakta… Siz bu değişimleri nasıl yorumluyorsunuz?

Teşekkür ediyorum… Evet, değişimler yaşandı ve Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle devam edebilir. Bazı belediyelerde başkanların kendi istifa takdirleri, bazı belediyelerde Genel Merkezimizin tasarrufu, Güneydoğu’da kayyum atanan belediyeler ve Ataşehir’de olduğu gibi İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu değişimlerdir.

Bu arada sizin de göreviniz değişti. Böyle bir değişikliği bekliyor muydunuz?

Bizdeki değişim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası üzerine 28 Eylül 2017’de İBB Meclisi’nde yapılan seçimde Başakşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından yaşandı.

Başakşehir Belediye Başkanlığı için de 4 Ekim 2017 tarihinde yine aynı şekilde yaşanan seçim sürecinin ardından ben Başakşehir Belediye Başkanı seçildim.

Ben zaten kuruluştan itibaren Mevlüt Başkanımız ile beraberdim. Siyasete erken yaşta girdim ve 2002’de AK Parti Küçükçekmece İlçe Teşkilatı Gençlik Kolu kurucuları arasındaydım. 2009’da Başakşehir Belediyesi’nin kurulması ile birlikte Meclis Üyesi seçilip Başkan Yardımcısı oldum. 2 Dönem Mevlüt Başkanın ekibinde yer aldım ve onun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile birlikte ben de AK Parti Başakşehir Belediye Meclisi üyeleri arkadaşlarımın teveccühleri ile belediye başkanı seçildim. Hepsine tekrar teşekkür ediyorum.

Sizce ülke yapısına baktığımızda böyle bir süreçte belediye başkanı olmak zor mu?

Şu an İstanbul’un 39 ilçe belediye başkanları arasında en genç belediye başkanıyım. 1977 doğumluyum. En genç başkan olmak tabi ki beni hem heyecanlandırıyor, hem motive ediyor. Mademki en gencim; öyleyse en çok ben çalışmalıyım diyorum. Başkan ile birlikte başkan yardımcılarımızda da değişim oldu. İnşallah bu değişim enerjimiz sinerjiye dönüşerek “ilklerin ve enlerin belediyesi” iddiamız doğrultusunda özgün projelere imza atmaya devam edeceğiz.

400 bin kişinin yaşadığı bir ilçeye hizmet etmek elbette kolay değil ancak, insana hizmet etmeyi sevdiğim için siyasete girmiştim, hamd olsun Allah bana birinci dereceden yani belediye başkanlığını nasip ederek hizmet etme imkanı verdi. ‘Halka hizmet Hak’ka hizmet etmektir’ düsturu ile bu görevi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyorum. Rabbim bizi, bize güvenenlere karşı, halkımıza karşı mahcup etmesin.

Belediye başkanı olarak devam ettireceğiniz projeler ve yeni projeleriniz nelerdir?

Yukarıda belirttiğim gibi Kurucu Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal ile 9 yıldır beraberdik ve İlçemizde yapılan projeleri ve Başakşehir’i 2023 hedeflerine taşıyacak olan projeleri birlikte hazırladık.

Sosyal projeler ve alt yapı projelerinin yanı sıra; ulaşım, eğitim, sağlık, spor ve kültür alanındaki projelerimizi devam ettireceğiz. Bunlarla birlikte her geçen gün büyüyerek İstanbul’un yeni gözdesi haline gelen ilçemizde ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar doğrultusunda projeler hazırlıyoruz. İnşallah hedefimiz, İstanbul’da huzuru arayanların birinci olarak tercih edecekleri yer olan Başakşehir’i inşa etmek.

Belediye denildiğinde önceden kaldırımlar yapan, imar izinlerini hazırlayan çöp toplayan daha küçük ölçekli kurumlar olarak algılanırdı. Oysa geçen yıllar içinde belediyecilik sosyal hayattan mesleki eğitime kadar birçok alana el atan önemli bir kurum haline geldi. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknoloji geliştikçe insanların yaşam tarzları ve ihtiyaçlar değişiyor. Örneğin önceden yılda kaç ton asfalt döküp, kaç metre kaldırım döşediğimizi ifade ediyorduk, şimdi caddelerimizi prestij caddelere dönüştürüyoruz, kaldırımlara engelliler için sarı uyarıcı çizgili taşlar döşeniyor. Çocuklar için salıncak ve kaydıraklı park yetiyor idi, şimdi temalı parklar yapmak zorundasınız, hatta kapalı parklar yapmaya başladık. Yarı olimpik yüzme havuzları yapıyoruz. İlçemizde Bahçeşehir, Başakşehir, Güvercintepe, Kayaşehir, Altınşehir, Şahintepe olmak üzere 6 spor parkımız bulunuyor. Yüzme havuzlarının da yer aldığı tesislerde futbol, voleybol, basketbol okulları ve erkek ve bayanlar için fitnes alanları da yer alıyor.

Eskiden ilçenin tamamına bir kütüphane yetiyor idi, şimdi her okula kütüphane, her mahalleye bilgi evi yapmak zorundasınız. Bu hizmet değişimi her alanda yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Şöyle iki örnek daha verebilirim;

 

TEKNOLOJİ MERKEZİ LİVİNG LAB

“Akıllı Belediyecilik” hizmet anlayışı çerçevesinde Living Lab kurduk. Teknoloji yaşam merkezi Başakşehir Living Lab, Avrupa Living Lab’lar Birliği (ENoLL) (European Network of Living Labs) Yönetim Kurulu üyesidir.

Bu merkezde, şehir yönetimi odaklı teknolojik projeler başta olmak üzere her türlü inovasyon projesi hayata geçiyor. Gençleri teknolojiye yönlendiriyoruz. Girişimci fikirleri olanları hayallerini gerçekleştirebilmesi için ortam ve imkan sağlıyoruz.

DÜNYA STANDARTLARINDA KAPALI PAZARLAR VE SPOR SALONLARI

Zamana göre ihtiyaçlar değişiyor dedik ya; klasik sokak pazarlarında yağmurda- soğukta insanımızı pazar alışverişlerinde devam ettiremezdik. İlçemizdeki semt pazarlarımızı kapalı pazarlar haline getirerek AVM konforunda alışveriş imkanı sunduk. Kayaşehir, Pazartürk, Başakpazar olmak üzere 3 kapalı pazarımız var.

Altyapı ve sosyal hayat dediğimizde Başakşehirliler için neler yapılacak?

İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet;

“Hüner, bir şehri yaşanılır kılmaktır,

O da yetmez, orada yaşayanları mutlu kılmaktır” demiştir.

İşte bu anlayışla ilçemizi imar ederken hedefimiz;

“hayatı kolaylaştırmak” ve “insanlarımızı mutlu etmektir.”

İlçemizin daha da yaşanılır bir ilçe olması için 24 saat çalışıyoruz. Hizmet anlayışımız ilçemize yapılan her şeyin en iyisini yapmak, vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak ve hayatına değer katacak projeleri gerçekleştirmek. Bilgi evlerimizin, kapalı pazarlarımızın ve spor parklarımızın sayısını artırarak tüm mahallelerimize taşımak için çalışıyoruz. 8. Bilgi evimizi Başakşehir 5. Etap’ta inşa ediyoruz, yakında hizmete açılacak.

Güvercintepe’de spor parklarımıza bağlı hizmet verecek olan Güvercintepe Yüzme Havuzumuz, fitnes merkezimizin inşaatı tamamlandı orası da yakında hizmete açılacak.

GÜNGÖREN’İN YARISI BÜYÜKLÜÐÜNDE SPOR ALANI

Amatör kulüplerimiz için Güreş Merkezi yapıyoruz. Atatürk Olimpiyat Stadı çevresinde toplam 4 milyon metrekarelik alanda yeni düzenlemeler yaparak farklı spor dallarının da gerçekleştirileceği Olimpiyat ve Spor Köyü projesi üzerinde çalışıyoruz. Spor Köyümüz Güngören ve Beyoğlu ilçelerimizin yarı büyüklüğünde bir alan olacak.

Başakşehir Şehir Hastanemizin 2020 yılında hizmete açılması hedefleniyor. Yine Kayaşehir’de Yaşam Merkezimizin inşaatı başladı. Merkezimiz tamamlandığında içinde Bilgievi, 300 kişilik konferans salonu, bilim müzesi, deprem simülasyon alanı bahçesinde 10 dönümlük trafik eğitim parkı, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanlarını içinde barındıracak.

İlçemize kazandırmaya hazırlandığımız diğer bir projemiz de Psiko Terapi Merkezimiz. İbn Haldun Üniversitesi ve Belediyemizin işbirliği ile bölgede daha önce olmayan türde ve ölçekte bir psikoterapi merkezi kuruyoruz. Çocuk ve yetişkinlere psikoloji ve psikiyatri hizmeti verilecek.

Başakşehir İstanbul’un önemli konut projelerinin de yapıldığı yerlerden biri, aynı zamanda sanayi bölgesini de düşünürsek, Trafik İstanbul’un en önemli sorunlarından biri. Özellikle yapılaşması hâlihazırda devam eden yüksek katlı binaların bitmesiyle beraber zaten zor olan trafik daha da zor bir hal alacaktır. Bu konuyla ilgili yeni projeleriniz var mı?

TRAFİK SORUNUNU VİYADÜKLERLE BİTECEK

Evet, nitelikli konutları, büyük meydanı ve botanik parkı ile İstanbul’un parlayan yıldızı haline gelen Kayaşehir bölgesinde yaşam başlayınca mevcut Başakşehir yolları yetmez oldu. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde işe gidiş ve eve dönüşler çileye dönüşünce ilçenin önemli sorunlarından biri trafik oldu. 

Büyükşehir Belediyemiz tarafından Onurkent, Kayabaşı ve Kayaşehir bölgelerinde yapılmakta olan 9 viyadük, 4 üst geçit köprüsü ve 9 alt geçit köprülerinin bir an önce tamamlanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Vatandaşlarımızdan bir süre daha sabır ve hoşgörü bekliyoruz. Trafik sorununun azalmasına biraz nefes aldıracak olan Sultangazi Yolu bağlantısı tamamlandı, Onurkent-Oyakkent bağlantı yolu ulaşıma açıldı. İnşallah tüm viyadükler tamamlandığında TEM Yolu’na, Trakya Otoyolu, 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü yollarına bağlantılar çok daha kolay olacak. Büyükşehir Belediyemize tüm Başakşehirliler adına teşekkür ediyorum. 

Bahçeşehir – Altınşehir arasındaki yan yollarda yaşanan trafik sorunu da 2018’de son bulacak. Bahçeşehir Ispartakule Hemzemin Geçidi’ne yapılacak viyadük ve kavşak projesi ile Tahtakale yan yol ışıklarda otobanın altından yapılacak alt geçit ile yan yollar tek yöne çevrilerek bölgede yaşanan trafik çilesine neşter vurulacak.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kemerburgaz’dan sonraki Çatalca- Kınalı ayağı tamamlandıktan sonra Başakşehir’den Trakya ve Anadolu’ya ulaşım da kısalıp kolaylaşacak.  

İKİTELLİ OSB’DEN EKONOMİYE 5 MİLYAR DOLAR KATKI

İkitelli sanayi de size bağlı… Sanayi yatırımlarıyla ilgili önümüzdeki yeni projeleriniz olacak mı?

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi; makine, otomotiv, mobilya, mutfak eşyaları, elektrik-elektronik, plastik, ahşap, ayakkabı, deri, döküm, metal, tekstil, CNC kalıp gibi birçok farklı sektörü bünyesinde barındırmaktadır.
Bölgemizde yaklaşık 30 bin işyerinde, 300 bin kişi istihdam edilmektedir.

Türk Sanayisinin önemli lokomotiflerinden biri olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, ilçemiz istihdamı ve ekonomisine katkısıyla birlikte ülkemizin her şehrine ve dünyanın neredeyse her ülkesine satış yaparak Türkiye ekonomisine yıllık ortalama 5-6 milyar Dolar katma değer üretmektedir. 
İkitelli OSB’deki ve diğer işyerlerimize her türlü desteği veriyoruz.

Son olarak röportajımızı okuyanlara neler söylemek istersiniz?

Öncelikle, 2018 yılının başta milletimiz olmak üzere tüm gönül coğrafyamızda gözyaşı ve felaketlerden uzak bir yıl olmasını temenni ediyorum. Tüm İnsanlık için barış ve huzur dolu bir yıl olmasını diliyorum. 2018 yılının ilçemiz halkına çok daha hizmetler üretebileceğimiz verimli bir yıl olmasını arzu ediyoruz.

Mülk Pazari Gayrimenkul Dergisi Şubat-Mart 2018 Röportajlar

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Tellaliye Hizmetinden Emlak Danışmanlığına...

Nizameddin Aşa -Emlak Kom. Odası Başkanı

Detay

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl Alınır?

Sanayi ve Lojistik Alanında GAYRİMENKUL Nasıl

Ahmet Çelik-Livane Gayrimenkul Yön. Kur. Başkanı

Detay

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak’ın Şantiyelerdeki Mücadelesi

Selin Atak-Ataklar A.Ş. Genel Koordinatörü

Detay

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

İlklerin Ve Enlerin Belediyesi

Yasin Kartoğlu-Başakşehir Belediye Başkanı

Detay