Atakan Çiftçi-Mimar

Kent Planlarının Unsurları

Kentler ve onların planlaması toplumların huzur ve sağlıklı yaşamı için çok önemli kriterler teşkil eder. Konut alanları, sanayi kesimleri, donatı (okul, sağlık, kreş, altyapı vb.) alanlar, yeşil alanlar ve ulaşım ağları tıpkı bir müziğin notaları gibi birbirini tamamlamalı ve bir ahenk oluşturmalıdır. İnsanlar ancak bu ahenk ve uyum içinde mutlu ve huzurlu şekilde sağlıklı yaşayabilirler.
 
Aslında son dönemi ele alırsak tüketici olarak sayacağımız emlak alıcısı oldukça bilinçlendi diyebiliriz. Ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı metropol ve kentlerde yaşayan insanlar seçiciliğini aradığı koşullar ve şartlar açısından iyicene belirginleştirdi. Özellikle kendini “yaşam satıyoruz” diye niteleyen projelerin revaçta olmasının nedeni tam da bu. Çok iyi ve sağlıklı koşullarda oluşmamış bir kent planlaması olsa da ; emlak alıcısı en azından oturacağı sitede asgari koşulların sağlanmasını, spor alanları, yeşil alanlar, çocukları için parklar, havuz-fitness, otopark sorunlarını aşabileceği projeleri tercih ediyor. Çevre alanlarındaki olumsuzlukları böylelikle aşmaya çalışıyor.
 
Bir de banliyo tarzı kentin yeni alanlarında planlanan tasarımların tercih nedeni de bu. Mahalle bazında da olsa; -avm’si, hastanesi, kreşi, spor ve eğlence alanları, konut ve ticaret alanları ile bir bütün halinde tasarlanmış, planlanarak yaşama geçmiş bu güvenlikli alanlar tercih kalitesinde ön sırada geliyor. Şehrin gürültüsünden, trafik yoğunluğundan kaçan bu kesimin ana hedefi yine dikkat edilirse; huzur- güven ve disipline bir yaşam. Zaten hem talebin yoğunluğu hem de planlama düzgünlüğü bu tür alanların zamanla yatırım açısından prim yapmasının da ana nedeni. Ayrıca , mahalle veya toplu konut yoğunluğunda yaşamış kentli-yorgun insan kalabalığı, bu yeni projelerle ayağı yere basan bahçeli ve daha az yoğunluğu olan bu planlı alanları kendini rahatlatacak yerler dışında yatırım yapıp gelir elde edeceği alan olarak da görüyor.
 
Emlak ve mimarlık alanında iddialı olanlar işte bu unsurları derleyip toparlayıp sonuca götürmelidir. İnsan memnuniyetinin hat safha da olduğu, yeni ve yaşanılabilir bir çevre yaratmanın ana amacı da budur zaten. Kirli ve yoğrulmuş bir plan yerine yepyeni; içinde kitlenin her kesimini düşünmüş; her yaştan insanın her türlü ihtiyacına karşılık gelecek alanlar, konutlar-projeler kent yaşamlarının da kurtulmasına yol açacak; trafiğin düzenini sağlayıp, güvenli ve huzurlu bir yaşam sağlayacaktır. Bu kadar veriyi kendi bünyesine toplayan yapı ve projeler aynı zamanda kentlinin yeni gelir ve yatırım aracı olacaktır. Bütünsel ve plansal bakış açısının dışında böyle alanlar kentlerin ve metropollerin de ömrünü uzatıp yoğunluğunu azaltıp içinde yaşayan toplulukları boğmayacaktır.
 
Yatırım açısından bakıldığında da aynı kriterler gözümüze çarpıyor. Ama bunun mümkün olmadığı eski ve yerleşmiş alanlarda da benzer kriterler baz alınmalı; yatırımcı veya kullanıcı açısından. Eski bir planda yerleşmiş alanlarda konut alacak kişiler bu sefer de; alışveriş alanları-AVM’ler, etrafta bulunan sağlık alanları, eğitim alanları, ana caddeye yakınlık, ulaşım ağlarının konumu ve alana yakınlığı, ticaret ve sanayi alanları ile Olan ilişkileri gibi çoğaltabileceğimiz birçok kriter ile hareket ederek yatırım yapmalı. Alacağı bir emlakın zaman içinde köhneyip kalacağını mı yoksa gelir getireceğini de hesap etmeli. Konut ve ticaret alıcısı ister kullanıcı olsun isterse yatırımcı yine de emlak veya mimari bir danışmandan destek almak istiyor. Bunun nedeni doğru ve kesin bir iş yapıp geleceği düzenleme isteğinden kaynaklıdır. İşte tam da bu yüzden bilgilendirme ve alım-satım aşamasının her noktasında satış temsilcileri yerine işini iyi bilen, kendini geliştirmiş, çevreye ve dokuya hakim kaliteli emlak danışmanları ve mimarlık hizmetleri sunan kişiler önemli mihenk yalıdır. Metropol ve kent yaşamının yaşanılabilir olmasının ana unsurlarından biri de bu sarmalın sağlanmasıdır.
 
Biz mimarlar mühendisler ve emlak alanındaki uzmanlaşmış danışmanlar işin ciddiyetini kavrayıp ödün vermeden insanları mutlu-huzurlu-güvenli bir şekilde yaşayıp ve karlı yatırım yapıp şehirlerin ahengini ve uyumunu doğru projelerle sağlamalıyız. Gerisi çevremizdeki insanların takdiri ve tercihidir, bizler hep iyiyi göstermek durumundayız. Unutulmamalı ki çalıştığımız insanların huzuru her zaman da bizim de huzur ve karımızdır. Güzele, iyiye ve daima ileriye giden yaşamlar yaratalım planlarımız da aslolan görevimiz budur, kolay gelsin...!

Mülk Pazari Gayrimenkul Dergisi Şubat-Mart 2018 Makaleler

Yeni İmar Yönetmeliği Yeni mi?

Yeni İmar Yönetmeliği Yeni mi?

Feridun Duyguluer-Y. Şehİr ve Bölge Plancısı

Detay

Yalıtım mı? Zehirlenme mi?

Yalıtım mı? Zehirlenme mi?

Ertan Akgün -İnşaat Müh.

Detay

Deprem Tehlikesini Yok Saymak Mümkün mü?

Deprem Tehlikesini Yok Saymak Mümkün mü?

Nusret Suna-İMO İstanbul Şub.

Detay

Konutta Kampanyalar Yılı 2017

Konutta Kampanyalar Yılı 2017

Kemal Keskin-Gayrimenkul Girişimcisi

Detay

Site Yönetimleri

Site Yönetimleri

İsmail Kurt-AVM ve Toplu Konut Yöneticisi

Detay

Laz Müteahhit

Laz Müteahhit

Saffet Uygur-BEYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi

Detay